Info  Velká Fatra

Velká Fatra (slovensky Veľká Fatra) je pohoří na středním Slovensku, z východu ohraničující region Turiec. V pohoří byl roku 2002 vyhlášen národní park.

Nejvyšší horou je Ostredok (1595 m), jehož vrcholová část byla v roce 2015 přeměřena a nejvyšší bod se nachází asi 300 metrů jihovýchodně od vrcholu, který byl dosud považován za nejvyšší (1592 m). K dalším známým horám patří například Ploská, Rakytov, Ostrá, Tlstá nebo Drienok. Seznam vrcholů vyšších než 1300 m n. m. uvádí Seznam vrcholů ve Velké Fatře. Nejdelší dolinou je Ľubochnianská, dlouhá necelých 25 km. Další významné jsou Blatnická a Gaderská.

Hlavní hřeben směřuje od jihu z Krížne k severu, přes nejvyšší horu Velké Fatry Ostredok a dále na Suchý vrch a Ploskou, kde se dělí na severní Klačianský hřeben (nejvyšší hora Kľak, 1394 m) a severovýchodní Rakytovský hřeben (nejvyšší hora Rakytov, 1567 m). Používají se též názvy Turčianská a Liptovská větev pohoří. Klačianský hřeben je zalesněný, na mnoha místech úzký a svahy strmě spadají do dolin. Rakytovský hřeben je často lučinatý, oblý a s méně strmými svahy.

 

Odkazy  Zajímavé odkazy


foto Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace